HİZMETLER

Sabit Ortodontik Tedavi

Günümüzde genellikle sabit ortodontik tedavi uygulanmaktadır.

ALTAN ORTODONTİ

Sabit Ortodontik Tedavi Nedir ?

Sabit ortodonti uzun yıllardır kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi diş, çene ve yüz sorunlarını tedavi etmektedir. Bu tür sorun ve sıkıntıyı yaşayan hastalarda genellikle sabit ortodonti uygulanmaktadır.

Estetik braketler

Porselen, kompozit ya da safir olarak çeşitlendirilmişlerdir. Daha estetik olmasına rağmen sürtünme kuvvetlerinin fazla olmasından dolayı tedavi süresini uzatabilmekte ve metal braketlerden daha kırılgan olmaları sebebiyle kullanım güçlüğü yaşatabilmektedir.

Metal braketler

En yaygın kullanılan, ekonomik, gümüş renkli braketlerdir. Biraz daha estetik olmaları sebebiyle günümüzde altın renkli braketler de bulunabilmektedir.

Kapaklı braketler

braketlere yerleştirilen telin lastik ya da tel ile değil de braketlerde bulunan özel kapaklarla sağlandığı sistemlerdir. Sürtünmesiz sistem oldukları için diş hareketleri daha hızlı olabilmektedir. Metal ve estetik braket seçenekleri mevcuttur.

SABİT ORTODONTİK TEDAVİ SÜRECİ

Tedavi Süreci Nasıl Çalışır ?

Sabit ortodontik tedavi ortodontist tarafından takılıp çıkarılan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde gelişen teknoloji ile farklı tedavi yöntemleri ortaya çıksa da genellikle sabit ortodontik tedavi uygulanmaktadır. Tedavi genellikle hafif sorunları değil, daha ağır sorunları olan hastalara uygulanmaktadır.

Sabit ortodontik tedavi yönteminde braketler ve ark telleri kullanılmaktadır. Braketler dişlerin üzerine yapıştırılarak sabitlenmektedir. Daha sonra ise ark telleri braketlerin içinden geçirilip, üzerine takılmaktadır. İşlem ortalama 30 dakika kadar sürmektedir. Son derece ağrısız ve kolay yapılabilen bir işlemdir.

TEDAVİ SONRASI

Sabit Ortodontik Tedavi Sonrası Ne Yapılır?

Ortodontist tarafından takılan sabit braketler tedavi süresi boyunca çıkarılmamaktadır. Tedavinin başarılı olabilmesi için süre sabit kalmalıdır. Tedavi sürecinde hastalar dikkatli ve özenli davranmalıdır. Tedaviyi aksatacak hareketlerden kaçınmalıdır. Tedavinin aksaması tedavi süresinin uzamasına neden olmaktadır.